20 let výročí firmy

O významném výročí firmy, jež působí na trhu
zdvihací techniky již dvě desetiletí, jsme si povídali
s Ing. Milošem Jochmanem,
ředitelem společnosti ITECO.

ITECO v číslech
rok založení 1992
spolupráce s firmou ABUS 1994
založení pobočky ITECO ŽERIAVY 2004
20 roků na trhu zdvihací techniky 2012
Celkem předaných jeřábů k 1992–2/2012 3 896 ks

ITECO – Innovative Technical Company – česky volně přeloženo Inovační technická společnost, nebo-li také skupina snažící
se zavádět inovace do odvětví jeřábové techniky.

T+T: Prosím o zhodnocení 20 roků značky ITECO na trhu.
Produkty s označením ITECO (založeno 17. listopadu 1992) nesly již před 20 lety prvky inovačních technologií a progresivity u nás doposud nepoužívaných částí jeřábů, např. použitím motorů nakrátko ve spojení s frekvenčními měniči nebo použitím plochých napájecích kabelů či krytých trolejí. První ITECO jeřáb s těmito prvky byl dodán již v roce 1993, kdy slovo měnič vykouzlilo údiv na straně tehdejšího zákazníka, dokonce rakouského zákazníka. V roce 1999 jsme upevnili naše místo na trhu zdvihací techniky uzavřením spolupráce s renomovanou německou firmou ABUS a zákazníkům tak nabídli rozšíření produkce o standardizované jeřáby. Našim cílem bylo a je k jeřábu přistupovat jako k produktu, který dává zákazníkovi přidanou hodnotu pro jeho záměr, vždy se snažíme dosáhnout maximálních parametrů jeřábů, tzn. dojezdů, výšek, zdvihů a maximálního využití prostoru pro manipulaci.

Několik unikátů ITECO
• první mostový jeřáb s FM (frekvenčním měničem) v ČR,
• první jeřáb s konzolovou kočku v ČR,
• první stohovací jeřáb pro manipulaci s vidlemi,
• ITECO jako první využívalo tzv. „kurze bauhohe” v češtině „nízká stavební výška” apod.
Všechny tyto parametry se staly postupně standardem i pro ostatní firmy.
Po celých 20 let se držíme motta:„Nejsme ani levní ani drazí, jsme féroví.”

Díky prudkému vývoji trhu, zejména v prvním desetiletí našeho podnikání, jsme zaznamenali absenci některých normativů v našem oboru či stárnutí některých platných standardů a byli jsme nuceni jít cestou vnitřních firemních předpisů, které se postupně staly všeobecně platnými normami. Stali jsme se zakládajícími členy Asociace odborných pracovníků pro zdvihací zařízení v ČR a dodnes patříme k aktivním členům – přispíváme články, účastníme se konferencí a s dalšími odborníky z oboru zdvihací techniky se podílíme na zpracování nových norem, předpisů nebo na změnách stávajících norem a předpisů.
Hodnocení 20 let není jednoduché – nejobjektivnější hodnocení vždy vystaví okolí, v našem případě zákazníci. Z předchozích řádků a na základě počtu realizovaných akcí patříme stále mezi hlavní dodavatele jeřábové techniky, vím, že ITECO svým dílem přispívá k posunu kvality trhu jeřábové techniky na světovou úroveň. Z tohoto pohledu jsem na své zaměstnance a firmu hrdý. Nezastavil nás ani příchod recese. Jak vidíte, těžkým obdobím procházíme úspěšně. Proto vím, že ITECO i do budoucna má svůj potenciál, dokáže splnit a zajistit požadavky zákazníků v plné míře i v dalších letech.

T+T: Jsem vlastník technologie, developer, nájemce či projektant. Potřebuji pro svoji výrobu určité manipulační zařízení a znám nějaké dodavatele této techniky. Jaké mám učinit kroky?
Pro standardní aplikace využijte, podle typu zařízení, některý z našich poptávkových formulářů, které najdete na http adrese: www.iteco.cz, v případě upřesnění poptávky nás kontaktujte e-mailem: prodej@iteco.cz nebo telefonicky: 541 614 502.
Jako inspirace pro investory a projektanty slouží také náš web, kde najdete detailní zatřídění a specifikaci jednotlivých produktů. Ve složitějších případech nás neváhejte kontaktovat, vždy to bude výhodnější varianta. Obratem se s vámi spojí některý z našich techniků a buďto telefonicky nebo při osobní návštěvě problém vyřeší, následně pak přesně na míru zpracuje nabídku zařízení.

T+T: Jaké nejmenší nebo naopak největší zařízení u vás mohu koupit?
Naše produktová řada ABUS má širokou škálu možností od 80 kg do 120 tun. Veškerá zdvihací zařízení jsou vhodná napříč celým spektrem průmyslu, ať již jde o pracoviště s malým otočným jeřábem o nosnosti 80 kg nebo o aplikace zajeřábování průmyslových hal s nosností do 120 tun. V oblasti jeřábů ITECO řešíme i jeřáby s nosností např. 200 tun.

T+T: Mám si financování technologie zajistit sám nebo mi umíte nabídnou investičně-poradenskou pomoc?
Způsoby financování jsou možné jak přímo na základě vhodně volených platebních podmínek, tak i zprostředkováním leasingu přes renomované společnosti na finančním trhu. Jsme ale schopni vyjít vstříc zákazníkovi i možností delší splatnosti, vždy to záleží na konkrétní situaci.

T+T: Vlastním starý jeřáb nebo kladkostroj značky xy a potřebuji rekonstrukci. Máte pro mě řešení?
Této problematice by se dalo věnovat několik stránek, i z hlediska legislativy je to otázka poměrně složitá. V krátkosti se pokusím upozornit na několik úskalí. Na začátku je nutno říci, že bezpečnost a zdraví obsluhy jeřábů je nad obchodním zájmem naší společnosti při posuzování jednotlivých případů. Po provedení zvláštního posouzení dle ČSN 12482-1 u jeřábů starších 20let a kladkostrojů starších 10let, je možno rozhodnout o smysluplnosti rekonstrukce jeřábu starého nebo o investici do jeřábu nového. Nelze na tuto otázku odpovědět obecně, ale je nutno řešit případ od případu a dát tak do poměru náklady jednotlivých variant. O bezpečnosti obou nesmí být sporu. Jsou případy, kdy je ekonomicky výhodnější rekonstrukce či případy náhrady novým zařízením. Vždy se snažíme dát tyto možnosti proti sobě a zvolit tak tu správnou z nich.

T+T: Koupím si od vás jeřáb značky ABUS, kdo mi ho bude servisovat, ITECO či ABUS? A vrátím se i k předešlé otázce, vlastním zdvihací zařízení xy, které má poruchu, mohu se obrátit s pomocí na Vás?
Pracovníci firmy ITECO opravují jak jeřáby značky ABUS (jsme přímým zastoupením německého výrobce jeřábů ABUS pro prodej i servis v České republice a naši pracovníci absolvují pravidelná školení v Německu), tak i vlastní jeřáby ITECO. Servisní úkony nabízíme ale i zákazníkům, kteří vlastní zařízení od jiných výrobců.

T+T: Servis je samostatnou kapitolou fungujícího zařízení? Máte nějaké přednastavené servisní programy? Budu vědět dopředu, jaké budu platit servisní poplatky při pravidelných revizích?
Servisní činnost je postavena na pravidelném sledování jeřábů u zákazníků s podepsanou servisní smlouvou. Na základě předepsaných termínů prohlídek jeřábů zpracujeme dopředu harmonogram prohlídek a cenovou kalkulaci na každý rok do požadovaného data ukončení sledování jeřábu. Servis také provádíme na základě zaslané objednávky od zákazníka za předem dohodnuté servisní sazby a zabezpečujeme jej 24 hodin po celé České republice vlastními pracovníky nebo stálými servisními partnery pro daný region.

Telefon servis 24 h: 728 256 689

T+T: Jak se vám podniká v kdysi vyhlášeném průmyslově orientovaném Brně, ze kterého skoro zmizely velké strojírenské firmy? Neovlivnil tento fakt vaše výrobní zázemí?
Máte pravdu, nejen k naší škodě, ale i z hlediska města Brna je fakt, že na začátku zde existovalo mnoho velkých, řekl bych světových firem. Existoval zde obrovský potenciál pro dodávky jeřábové techniky, a tím i spousta možností pro naší firmu. Na počátku historie firmy jsme zhruba odhadli počty jeřábů v těchto velkých podnicích a došli k číslu, že je zde asi 1 000 jeřábů. Kdybychom měli nahradit jen zastaralé jeřáby, tak bychom se z Brna dlouho nedostali. Neřízená privatizace velkých firem však zařídila své a opak byl pravdou. Téměř veškerá naše produkce směřovala mimo Brno.

T+T: Jakým způsobem ovlivnil vstup zahraničních investorů na český a slovenský trh s jeřábovou technikou?
Vzhledem k našemu výhradnímu zastoupení německé firmy ABUS, byl vstup zahraničních investorů na náš trh obrovskou výzvou a jak se následně ukázalo i sázkou na správnou kartu. Vzhledem k nadnárodnímu působení firmy ABUS po celém světě, uvítali zahraniční investoři tento produkt i při výstavbách svých nových závodů na území ČR a SR. Nedílnou součástí se pak pro ně stala naše služba v oblasti servisu těchto zařízení, na kterou jsou zvyklí ze svých domovských destinací.

T+T: Jakou prognózu byste dal dalšímu vývoji průmyslu v Česku?
Vzhledem k turbulentní době, v jaké se nacházíme, jsou veškeré prognózy více přáním než reálnou analýzou. Pokud ale můžeme hodnotit start roku 2012, je možno konstatovat návrat jistého investorského optimismu u většiny našich investorů. Velkým tahounem u nás v ČR je pak nadále automobilový průmysl.

T+T: Jistě se máte za 20 roků působení čím chlubit. Pokuste se vzpomenout si na zajímavé či specifické projekty.
Toto není jednoduchý úkol, protože máme opravdu veliký záběr jak do počtu investorů, tak do počtu jednotlivých aplikací napříč celým průmyslovým spektrem. Ročně dodáváme 200–300 zdvihadel. Je nutno říci, že jsme vděční všem našim zákazníkům bez rozdílu velikosti projektu. Případný seznam projektů by byl opravdu velice obsáhlý a vždy by hrozilo, že některý opomeneme, což bychom velice neradi. Nepsaným heslem naší firmy je, že není velkých ani malých projektů, ale pouze spokojený zákazník.
Závěrem snad ale můžeme vyčlenit pár našich opravdu významných odběratelů, kde jsme rádi, že se můžeme skromnou mírou podílet na jejich podnikatelském úspěchu, a touto cestou nejenom jim, ale i těm ostatním poděkovat za dosavadní spolupráci:
Agrostroj Pelhřimov, Barum Continental Otrokovice, Vítkovice Cylinders, Vesuvius Třinec, Alta Brno, Siemens Drásov, VOP Šternberk, Streicher Štěnovice, Bucyrus Ostrava, Honeywell Arospace Hlubočky, DT Výhybkárna a strojírna Prostějov, Prefa Brno, Alfun Bruntál, TOS Hulín, CTP invest, Schäfer Menk Praha, EGE České Budějovice, Fermat CZ Brno, Mokov Jihlava a mnoho dalších.

Děkuji za rozhovor.

Soubory ke staženíZpět na výpis článků

Snažíme se co nejpřesněji vyhovět vašim požadavkům.

Dodací lhůty zkracujeme na minimum.

Blesková dodávka náhradních dílů.

Zajišťujeme rychlý a kvalitní servis.